Вікно в чотири тижні. Що Київ може протиставити Німеччині щодо «Північного потоку-2»

Михайло Гончар
Михайло Гончар
президент Центру глобалістики «Стратегія XXI»

Представники правлячої коаліції ФРН підготували законопроєкт, який дозволить газопроводу «Північний потік — 2» вийти з-під обмежень нової Газової директиви ЄС.

Хай вони спочатку ухвалять цей закон. Я думаю, цей законопроєкт буде оскаржуватися в європейських судових інстанціях.

Не знаю, наскільки українська сторона виявиться спроможною щодо цього питання, але головним опонентом «Північного потоку-2» є Польща. Ця країна досягла значного успіху у протистоянні проєкту «Північний потік – 1», тому, вважаю, вони не будуть сидіти, склавши руки.

Україні також треба показати, що ми негативно ставимося до цього. Важливо реагувати чітко та однозначно, і не дипломатичними фразеологізмами про те, що ми «глибоко стурбовані». Треба однозначно говорити, що Росія ігнорує та вивищується над європейським енергетичним правом.

У цьому контексті в України є унікальне вікно можливостей, бо Данія, з одного боку, дала добро на будівництво «Північного потоку – 2» на своїй території. З іншого боку, є чотири тижні на оскарження та апеляцію на прийняте рішення.

І ми маємо використати це вікно можливостей та вказати німцям, що вони порушують європейське енергетичне право та, зокрема, угоду про Асоціацію України з країнами-членами ЄС.

Там є 274 стаття, яка передбачає, що потрібно враховувати наявний потенціал української газотранспортної системи до того, як надавати дозвіл на прокачування газу через інші трубопроводи. Тобто дозвіл мав би надаватися тоді, коли будуть вичерпані вільні потужності української ГТС.

У нашій реакції на ініціативу Германії варто вказати посилання на цю статтю. Крім того, міжнародний консорціум експертів за участю вчених нашої Національної академії наук, американських, італійських та французьких вчених 6 листопада ухвалив меморандум, що передбачає ревізію екологічних оцінок впливу «Північного потоку – 2» на довкілля.

Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини