Чого чекати бізнесу від майбутньої Ради

Олег Гавриш
Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

«Скільки потрібно людей для того, щоб написати програму полiтичної партії? Якщо мова йде про депутатів восьми скликань, то досить і одного. І зробить він це лише за півгодини. «Знизимо тарифи удвiчi. Підвищимо зарплату в чотири рази. Пенсії злетять до середньоєвропейських. Влаштуємо податкові канікули для бізнесу». Ось і вся програма. Не варто перейматися, адже ніхто її ніколи не виконує».

Це цитата з сюжету, який вийшов у програмі «Перша шпальта». Коротко передати зміст сказаного можна так: з п’яти партій, які, за даними соціологів, пройдуть до парламенту, лише у трьох економіка займає значну частину програм. І тільки у двох з них – ліберальні та прогресивні з точки зору бізнесу програми.

Так, партія «Слуга народу» пропонує відкрити ринок землі, докорінно змінити податкову систему, ліквідувати податкову міліцію.

На думку директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, якщо подивитися на програму партії Володимира Зеленського, то вона орієнтована на потреби бізнесу. Що не дивно, з урахуванням того, що сам президент був фактично представником середнього бізнесу, і тому добре розуміє його потреби.

Програма партії «Голос» не надто відрізняється від «Слуги народу». Команда Святослава Вакарчука також фокусується на розвитку малого і середнього бізнесу та на боротьбi зі схемами, зокрема, на митниці і в податковій.

Кардинальне оновлення судової системи та усунення олігархів від влади – ось ті пріоритети, які назвав сам лідер партії Святослав Вакарчук.

Програмний директор партії Павло Кухта обіцяє реформу податкової і митниці. «Потрібно навести там порядок, тому що це найслабша ланка взаємодії держави і бізнесу», — каже Кухта. За його словами, важливо приватизувати державні підприємства, оскiльки це – генератор корупції, з одного боку, а по-друге, вони не використовуються належним чином.

Як це не дивно, а в програмі партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка переважно мова йде не про економіку, а про геополітику. Європейський вибір України, зміцнення обороноздатності — це основні тези Порошенка.

Риторика партії «Опозиційна платформа — За Життя», як не дивно, схожа: більше політики, менше економіки – тільки з повністю протилежними значеннями. Там вважають, що треба дружити з Росією і відновлювати з нею економічні зв’язки.

Програма «Батьківщини» — це той самий «Новий економічний курс», який не на жарт налякав МВФ. І ця програма йде в розріз з обіцянками Володимира Зеленського та уявленнями Святослава Вакарчука.

Одним словом, поки економічні ідеї швидше дозволяють створити коаліцію між «Слугою народу» і «Голосом». Ідеологічно у цих партій дуже схожі платформи. На відміну, скажімо, від «Батьківщини» або від партії «Опозиційна платформа — За Життя».

Втім, вирішувати, хто з ким зіллється, як завжди, будуть не з ідеологічних причин, а з політичних.

Тому майбутня коаліція може принести бізнесу чимало неприємних сюрпризів.

Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини